ev dışında, ev tadında

Ali Açıkgül

Malatyada doğdu. Çocukluğu ve öğrenim hayatı İstanbul da geçti. Meslek hayatına 1986 yılında Etiler Şamdan Restaurantta çırak olarak başladı. Mutfağa olan ilgisi sürekli kendini geliştirmeye zorladı. İlerleyen zamanlarda İstanbul da isim yapmış birçok restaurantta değerli cheflerle çalışma fırsatı buldu.

Profesyonel mutfak hayatına 1993 yılında İstanbul Şans Restaurantta başladı. Bu yıllar meslek hayatının şekillendiği dönemlerdi. Restaurant mutfağında çalışmanın en büyük avantajı olan dünya mutfaklarının bir çok örneğini görme şansına sahip oldu. Şans Restaurantta Sous Chef lik derecesine yükseldi.

1995 Çeşme Şans Restaurantta Executive Chef olarak meslek hayatına devam etti. Ardından merkezi Milanoda olan ve dünya çapında 40 şubesi bulunan İstanbul Bice Restaurantta chef yardımcılığı görevini üstlendi. Sonrasında Executive Chef olarak çalıştı.

2007 Ocak ayıda Executive Chef olarak başladığı Divan Hotel Ankara da 2010 nisan ayından 15 Mayıs 2013 yılına kadar Divan oteller Ankara Cluster Executive Chef olarak çalıştı. Doğu Akdeniz Üniversitesi Turizm Fakültesi Mutfak Sanatları Bölümü de öğretim görevlisi olarak görev yapmakta olup aynı zamanda Chef Akademide de ders vermesinin yanı sıra bir çok dergininde gurme köşesi yazarı, Slow Food, Chaîne des Rôtisseurs üyesi dir.