ev dışında, ev tadında

M. Ömür Akkor

Uludağ üniversitesi iktisat mezunudur. halen ikinci üniversite olarak anadolu üniversitesi kültürel miras ve tarih bölümü öğrencisidir. 17'si türkiye de 18'i yurt dışında olmak üzere 35 adet yemek kitabı mevcuttur. kitapları 8 dilde ve yaklaşık 100'e yakın ülkede satıştadır. genel olarak türk mutfak kültürü ve anadolu mutfak tarihi üzerine çalışan Akkor, Türkiye'nin en eski kazısı olan Alaca Höyük kazısının da resmi şefidir.

Kitaplarından 3 tanesi braille alfabesinde olup görme engelliler için rusça, almaca ve türkçe olarak hazırlanmıştır.

Dünyanın en prestijli yemek kitapları ödülü 'Gourmand Cookbook Avards'da 'Bursa Mutfağı' adlı kitabıyla 'Best Local Cuisine Book 2009' ödülünü kazanan Ömür Akkor, 2012 yılında da '1236 Selçuklu Mutfağı - Dergahtan Saraya Bir Aşk Hikayesi' adlı Selçuklu mutfağı kitabı ile Fransa'nın başkenti Paris'te düzenlenen 'Gourmand Cookbok Awards-2012' yarışmasında birinci seçilmiştir.

200'den fazla Türk mutfak kültürü ile alakalı maklesi yayınlanmıştır. Ulusal kanallarda 500 bölüme yakın TV programı olan Akkor halen Doğu akdeniz üniversitesinde "türk mutfak tarihi", "osmanlı mutfağı" ve "andolu'nun en eski mutfakları" derslerini vermektedir.